Albumy wnętrzarskie

Rosnące w ostatnich latach zainteresowanie urządzaniem wnętrz spowodowało, że tematyka ta ma swoje odzwierciedlenie na rynku wydawniczym. Obecnie osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie urządzania wnętrz, szukają inspiracji czy też chcą dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnej dziedzinie wnętrzarstwa, mogą skorzystać z bogatej oferty wydawniczej. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wydania albumowe, a także poradniki. Poniżej podpowiadamy jak poruszać się w ofercie książkowej.

Albumy

Albumy to pozycje dedykowane wielbicielom pięknych wnętrz i ich niebanalnych fotografii. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, chociaż wydaje się, że najlepsze wydania dostępne są wyłącznie w języku angielskim. Albumy najczęściej wydawane są w oparciu o kryterium danego stylu. Naszym zdaniem do najciekawszych albumów wnętrzarskich zaliczyć można:

  • Brooklyn Interiors autorstwa Kathleen Hackett – album o stylu nowojorskim,
  • Bohemian modern autorstwa Emily Henson i Mieszkaj boho autorstwa Justiny Blakeney – albumy dotyczące stylu boho,
  • Vintage French Style Carolyn Westbrook – album anglojęzyczny o stylu vintage,
  • Small Lofts, Lofts – wydania poświęcone urządzaniu wnętrz w stylu loftowym.

Poradniki

Wydawnictwa poradnikowe stanowią dużą część oferty wydawniczej o tematyce wnętrzarskiej. Poradniki te najczęściej stanowią połączenie ciekawych sposobów na urządzenie wnętrza wraz z poradami dotyczącymi pożądanych połączeń kolorystycznych, faktur czy materiałów. Wiele z uwag jest szczególnie cennych dla laików i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z urządzaniem swojego domu czy mieszkania. Przykładowo w poradniku znajdziemy nowoczesne i stylowe dywany 200×300 dedykowane do niewielkich wnętrz, a także kryteria, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru pozostałych tekstyliów do domu.

Co ważne poradniki zawierają praktyczne wskazówki uzupełnione bogatymi ilustracjami stanowiąc przy tym doskonałe źródło inspiracji.

Poradniki DIY

Wydania DIY czyli z angielskiego zrób to sam, to publikacje dla osób, które przynajmniej część swojego wnętrza chcą urządzić samodzielnie w rozumieniu samodzielnego wykonania poszczególnych elementów wyposażenia lub dekoracji. Trend DIY jest nie tylko stale obecny w urządzaniu wnętrz, lecz dodatkowo staje się coraz bardziej popularny. U genezy tej popularności leży oryginalność przedmiotów wykonanych samodzielnie, a także ich niższa cena. W ramach DIY rozwija się między innymi recykling mebli, palet czy tkanin. W ramach samodzielnego wytwarzania przedmiotów powstaje także wiele dodatków do wnętrz: betonowych doniczek, dywaników, makram, obrazów, ramek na zdjęcia, itp. Poradniki DIY są bogato ilustrowane, prezentując krok po kroku sposób wykonania danego przedmiotu.

Jak wspomniano, wiele dobrych albumów wydanych jest w języku angielskim. Ze względu na fakt, że zawierają one przede wszystkim zdjęcia zazwyczaj nie są tłumaczone. Co ważne, niemal każdy można kupić online w polskich sklepach wysyłkowych.