Fantastyka

Zatracić się w wędrówce Śródziemiem razem z Drużyną Pierścienia, odbyć podróż kosmiczną, dzięki Diunie lub przywrócić równowagę Ziemiomorza – to wszystko czeka w powieściach fantastycznych, które od wielu lat rozpalają wyobraźnię czytelników.

Krótka historia

Fantastyka, czyli gatunek odnoszący się nie tylko do literatury, lecz również do filmów, seriali i gier. Autor utworów fantastycznych kreuje własny świat poprzez stworzenie go od A do Z lub modyfikację istniejącego świata. Wielokrotnie w książkach tego gatunku, twórcy wymyślają nowe technologie, języki i istoty. Wszystko po to, żeby pasowały do ich koncepcji i wizji fantastycznego świata.

Podgatunki powieści fantastycznej

Fantastyka dzieli się na poniższe podgatunki:

– fantastyka naukowa (w której kluczową rolę gra postęp technologiczny i naukowy. Taki utwór zazwyczaj dzieje się w przyszłości)

– fantasy (luźno oparta na folklorze i mitologii)

– horror (zjawiska nadprzyrodzone zagrażające życiu bohaterów).

Każdy z tych nurtów zawiera w sobie liczne dodatkowe podgatunki, jednak należy pamiętać, że obecnie wszystkie rodzaje powieści fantastycznej przenikają się w naturalny sposób.

Najpopularniejsze powieści fantastyczne ostatnich lat

Cykl „Dary Anioła” autorstwa Cassandry Clare

„Dary Anioła” to seria wydana w latach 2007-2014. Autorka nie pisała z myślą o nastolatkach, mimo to jej książki dobrze się przyjęły zwłaszcza wśród młodych osób. Cykl opowiada o przygodach grupy nastolatków, istot nadprzyrodzonych — którzy nazywają się Podziemni — oraz Nocnych Łowców, których zadaniem jest utrzymanie równowagi w Świecie Cieni.

Cykl „Niezgodna” autorstwa Veroniki Roth

„Niezgodna” napisana przez Veronicę Roth to trylogia, której akcja toczy się w postapokaliptycznym Chicago. W książce nastolatkowie muszę zdecydować o przynależności do jednej z pięciu frakcji. Beatrice Prior urodziła się jako niezgodna, czyli pasująca do wszystkich frakcji. Takie osoby są jednak ścigane przez system. Triss musi ukrywać swoją odmienność, aby ujść z życiem.