Powieści historyczne

Czasami każdego nachodzi ochota, żeby przenieść się w inne czasy. Do starożytnego Egiptu, średniowiecznej Francji czy może do międzywojennej Warszawy? Autorzy książek mają dla nas prawdziwe wehikuły czasu – książki, dzięki którym możemy się znaleźć w dowolnym miejscu i czasie na świecie, bez ryzyka ukamienowania czy spalenia na stosie.

Krótka historia

Niektórzy badacze twierdzą, że korzenie powieści historycznej sięgają czasów antycznych – do przypisanej Homerowi Odysei. Na pewno do rozwoju gatunku przyczyniły się średniowieczne romanse rycerskie, w których oprócz wątków miłosnych znajdziemy szczegółowy opis uczt, pojedynków, życia na zamku i innych interesujących aspektów życia codziennego w dawnych czasach.

Najpopularniejsze powieści historyczne ostatnich lat

Cykl „Królowie Przeklęci” autorstwa Maurice’a Druona

George R.R. Martin twierdzi, że to właśnie cykl „Królowie Przeklęci” był dla niego niesamowitą inspiracją podczas tworzenia „Pieśni lodu i ognia”. Maurice Druon pisze z niebywałą wprawą i ogromną znajomością życia w średniowiecznej Francji. Umiejętnie przeplata prawdę historyczną z fikcją literacką i perfekcyjnie lawiruje słowem między postaciami.

Cykl „Filary Ziemi” autorstwa Kena Folletta

Ulubione wątki z życia w średniowieczu, czyli zdrada, walka o władzę, wojna między monarchą a kościołem, intrygi, namiętność, tajemnice, makabryczne zbrodnie, otrucia, spalenia na stosie. Słowem – całe zło wieków ciemnych w trzech tomach Kena Folletta.