Książki kulinarne nie są uważane za odrębny gatunek literacki, mimo że stanowią nurt popularnonaukowy w literaturze. Ich rosnąca popularność sprawia, że zajmują sporo miejsca na księgarskich półkach i cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Bez wątpienia sytuacja ta podyktowana jest zmianami w kulturze, w szczególności w ofercie medialnej. Media dzięki licznym konkursom i programom kulinarnym nadały gotowaniu nowy wymiar – uczyniły z niego niemal sztukę, a na pewno wypromowały modę na jedzenie smaczne, zdrowe i najlepiej przygotowane samodzielnie. Wraz z tematyką kulinariów wzrosło zainteresowanie kursami gotowania, zdrowym odżywianiem się, dietami i gotowaniem w domu. Szczególnie dużo zmieniło się na rynku wydawniczym – książki kucharskie ewoluowały.
O czym są książki kucharskie?
Wydawać by się mogło, że oczywistym jest fakt, że w książce kucharskiej są przepisy na potrawy. Zgadza się, ale książki kucharskie oferują znacznie więcej. Literatura z tego przedziału zawiera często bogate opisy określonych diet, na przykład wegańskich, bezglutenowych, czy dla osób gotujących bez laktozy. W zależności od wydania opisane w niej są bogate opisy produktów, ich wartości odżywczych czy miejsc w sieci, w których można kupić określone produkty spożywcze, niezbędne do przygotowania dania kuchni z odległych zakątków świata. Przy okazji przeglądania przepisów możemy dowiedzieć się czegoś o kulturze innych krajów, zwyczajach kulinarnych i zasadach obowiązujących przy stole. Pełen przekrój tematów.
Jak wybrać dobrą książkę kucharską?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Decydując się na zakup wydawnictwa kulinarnego powinniśmy kierować się tym, co nas w jedzeniu interesuje. Jedni nie jedzą mięsa, inni żywią się wyłącznie sokami, jeszcze inni dzięki diecie chcą schudnąć. Z pewnością nie warto kupować wszystkiego bez zastanowienia i wykorzystania określonego klucza. Wówczas książki będą wyłącznie zbierały kurz na domowej półce. Poza tym ulubiony przepis na brownie czy muffiny nie musi być wydrukowany w książce, praktycznym i dekoracyjnym rozwiązaniem są https://desenio.pl/pl/plakaty z przepisami, które można powiesić na kuchennej ścianie. Dzięki nim nie trzeba zaglądać do książki, no i taki przepis nigdy się nie zgubi.
Książka kucharska zamiast dietetyka
Wiele książek kucharskich ma na celu wskazanie określonej diety jako sposobu na walkę z chorobą. Istnieją książki kucharskie dedykowane chorym na cukrzycę, osteoporozę czy chorobę Hashimoto. Również osoby cierpiące na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe znajdą na rynku wydawniczym pozycję książkową z gotowym zestawem zasad, przepisów i porad żywieniowych, mających na celu ograniczenie występujących w związku z nietolerancją dolegliwości.
Kto jest autorem książek kucharskich
Na to pytanie chciałoby się odpowiedzieć, że wszyscy. Począwszy od kucharzy, poprzez osoby znane z programów kulinarnych, po dietetyków i lekarzy. Książki piszą również znawcy określonych kultur, podróżnicy czy sportowcy i trenerzy. W tym gronie szczególne miejsce zajmują pasjonaci prowadzący blogi kulinarne w sieci. Również książki ich autorstwa cieszą się zainteresowaniem kupujących.
Często książki wydawane są w ramach serii wydawniczych. Poza tym, że są ciekawe, są bogato ilustrowane. Dzięki temu aż chce się jeść, aż chce się czytać i gotować. Smacznego.