Polscy autorzy powieści historycznych

Polacy lubią książki historyczne. W szkołach wśród lektur wciąż króluje Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. W bibliotekach półki uginają się pod ciężarem tomów Władysława Reymonta, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Zygmunta Krasińskiego.

Współcześnie również pisane są książki o tematyce historycznej, które dzieją się w czasach średniowiecza lub podczas wojny. Przyjrzyjmy się najpoczytniejszym autorom polskich powieści historycznych w XXI wieku.

Jacek Komuda

Jacek Komuda urodził się 23 czerwca 1972 roku. Z wykształcenia jest historykiem i z zaangażowaniem pisze powieści historyczne, których akcja dzieje się przeważnie w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Komuda wszedł do pisarskiego świata z przytupem w 1990 roku „Opowieściami z Dzikich Pól”. Obecnie na koncie ma już około dwudziestu książek (w tym 9 powieści historycznych). W jego dziełach pojawia się często Jacek Dydyński – awanturniczy szlachcic z Małopolski. Od 2009 roku Jacek Komuda pisze cykl książek pod tytułem „Orły na Kremlu”. Tło dla wydarzeń stanowi wyprawa Dymitra Samozwańca na Moskwę (1604 – 1606) a bohaterem jest Jacek Dydyński.

Pisarz przyczynił się także do powstania gry komputerowej „Wiedźmin” oraz „Earth 2160”. Przez wiele lat był także redaktorem naczelnym czasopism dla graczy, takich jak „Click!” i „Komputer Świat Gry”.

[b]Książki autora to między innymi:[/b]

– „Bohun”

– „Samozwaniec”

– „Diabeł Łańcucki”.

Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska urodziła się 9 października 1972 roku. Z wykształcenia teatrolog. Pisarka czerpie inspiracje z wydarzeń historycznych z różnych epok. Perfekcyjnie łączy prawdę historyczną z fikcją fabularną. Przenosi czytelnika do średniowiecza i zaskakująco sprawnie snuje historie królów i możnowładców. Na swój warsztat Elżbieta Cherezińska wrzuciła już Bolesława Chrobrego, siostrę Bolesława Chrobrego Świętosławę, Wikingów, Przemysła II, Władysława Łokietka, a także żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z II wojny światowej.

Pisarka nie boi się prawdy, nawet przykrej i niepięknej, którą inni najchętniej zamietliby pod dywan.

[b]Książki autorki to między innymi:[/b]

– „Gra w kości”

– „Legion”

– cykl „Północna droga”

– cykl „Odrodzone królestwo”

– cykl „Harda królowa”.