Zmierzch – romantycznie i groźnie

O sadze „Zmierzch” słyszało wiele osób. Swego czasu wszystkie nastolatki czytały tę serię, a w bibliotekach i księgarniach nie sposób było dostać żadnego egzemplarza. Być może była to kwestia wciągającej historii, a być może Roberta Pattinsona wcielającego się postać głównego bohatera Edwarda lub Taylora Lautnera, który zagrał Jacoba, rywala Edwarda.

O autorce

Stephenie Meyer urodziła się 24 grudnia 1973 roku w Hartford w Stanach Zjednoczonych. Przed napisaniem sagi „Zmierzch” pracowała jak recepcjonistka. Książki Stephenie Meyer z serii zostały sprzedane w 100 milionach kopii i przetłumaczone na 37 języków. Obecna wartość rynkowa autorki to aż 125 milionów dolarów.

Odrobina historii

Autorka powiedziała, że pomysł na historię opisaną w „Zmierzchu” po prostu jej się przyśnił. Meyer w trzy miesiące napisała całą książkę, lecz nie zamierzała jej wydawać. Dopiero jej siostra przekonała ją do wysłania powieści do kilku wydawnictw.

Książki z cyklu

– „Zmierzch” (2005)

– „Księżyc w nowiu” (2006)

– „Zaćmienie” (2008)

– „Przed świtem” (2009).

Zarys fabuły

W sadze „Zmierzch” poznajemy przeciętną nastolatkę Bellę Swan, która przeprowadza się do Forks, gdzie ma mieszkać ze swoim ojcem Charliem. Pierwszego dnia szkoły spotyka Ewarda Cullena i jego rodzinę. Wkrótce okazuje się, że Edward skrywa mroczną tajemnicę. Jest wampirem i w Belli pociąga go zapach jej krwi. W książce poznajemy też rywala do serca dziewczyny – przystojnego Jacoba, który za wszelką cenę chce być z Bellą.

Na srebrnym ekranie

Cztery książki sagi „Zmierzch” zostały zamienione w pięć filmów. W rolach głównych – Kristen Stewart, jako Bella, Robert Pattinson, jako Edward i Taylor Lautner, jako Jacob. Seria zarobiła w sumie ponad 3 miliardy dolarów amerykańskich.

Faktem jest, że na fali popularności sagi „Zmierzch” stworzono mnóstwo innych książek i filmów, które nawiązywały tematyką do romansów na linii człowiek – wampir.

Inne książki autorki

Oprócz sagi „Zmierzch” autorka ma na swoim koncie kilka opowiadań oraz dwie powieści. Jedna z nich to „Intruz” wydana w 2008 roku oraz „Chemik” z 2016 roku.

W 2010 roku Stephenie Meyer opublikowała książkę „Drugie życie Bree Tanner”, która nawiązuje do wydarzeń z trzeciej części sagi pod tytułem „Zaćmienie”.

Meyer ma w planach jeszcze kilka innych powieści. Między innymi historię z pierwszej części sagi „Zmierzch” widzianą oczami Edwarda. Autorka napisała już 12 rozdziałów książki, które niestety przedostały się do Internetu. Pisarka rozczarowana zaistniałą sytuacją wstrzymała prace nad projektem na bliżej nieokreślony czas.