Władca Pierścieni – nieprawdopodobna podróż niepozornego hobbita

Do wzrostu popularności trylogii „Władca Pierścieni” przyczyniła się trylogia filmowa pod tym samym tytułem realizowana w latach 2001-2003. Świat zachwycił się niskimi i poczciwymi hobbitami oraz przystojnymi elfami. Nieprawdopodobna podróż Drużyny Pierścienia rozpala wyobraźnię czytelników i zachęca do przeczytania historii do końca.

O autorze

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku, a zmarł 2 września 1973 roku. Pisarz miał bogate życie. Urodził się w Bloemfontein w Wolnym Państwie Oranii (obecnie Republika Południowej Afryki). Wcześnie zmarł jego ojciec, a kiedy Tolkien był nastolatkiem odeszła także jego matka. Te wydarzenia głęboko ukształtowały podejście autora do religii. J.R.R. Tolkien znał ponad 30 języków. W 2009 roku magazyn „Forbes” umieścił autora na piątym miejscu listy „najlepiej zarabiających celebrytów”.

Odrobina historii

J.R.R. Tolkien pisał „Władcę Pierścieni” przez około 12 lat. Książka została wydana w latach 1954-1955. Niedługo potem trylogia odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na dziesiątki języków obcych. Do Polski zawędrowała w latach 1961-1963. Tolkien przez wielu jest uważany za „ojca literatury fantasy”.

Książki z cyklu

Mimo powszechnego nazywania „Władcy Pierścieni” trylogią, tak naprawdę jest to jedna, długa powieść podzielona na sześć ksiąg i wydana w trzech tomach (w związku z dużą liczbą stron).

– Tom 1 – „Drużyna Pierścienia”, w którego skład wchodzą części „Powrót Cienia” oraz „Drużyna Pierścienia”.

– Tom 2 – „Dwie wieże”, z częściami „Zdrada Isengardu” i „Podróż do Mordoru”.

– Tom 3 – „Powrót króla”, w którego skład wchodzą części „Wojna o Pierścień” i „Powrót króla”.

Zarys fabuły

Historia z „Władcy Pierścieni” jest kontynuacją zdarzeń, które zostały opisane w książce „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Mija 60 lat. W Shire znów pojawia się Gandalf Szary – czarodziej, który zawsze jest w centrum wydarzeń. Domyśla się on, że jego stary druh Bilbo Baggins (bohater „Hobbita”) z ich ostatniej wędrówki wrócił bogatszy o pierścień. Ów Pierścień okazuje się Jedynym, stworzonym przez Saurona (władcę ciemności), żeby kontrolować pozostałe Pierścienie Władzy.

Resztę historii trzeba przeczytać lub obejrzeć samemu, a najlepiej najpierw przeczytać, a potem obejrzeć.

Na srebrnym ekranie

Na podstawie książki Tolkiena nakręcona trzyczęściowe dzieło filmowe. Reżyserii podjął się Peter Jackson, który napisał również scenariusz. Film kręcono w Nowej Zelandii. Na całym świecie filmowa adaptacja „Władcy Pierścieni” zarobiła ponad 2 miliardy dolarów. Trylogia została nominowana do Oscarów aż 30 razy i zdobyła 17 statuetek.

Inne dzieła autora

Za życia autora wydano kilka powieści. Między innymi książkę, która stanowi początek historii o pierścieniu – „Hobbit, czyli tam i z powrotem” została opublikowana w 1937 roku.

Wiele publikacji Tolkiena nawiązuje do Śródziemia i postaci z „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni”:

– „Silmarillion” (pod redakcją syna pisarza Christophera Tolkiena).

– „Historia Śródziemia” (12 tomów opracowanych przez Christophera Tolkiena).

– „Dzieci Húrina”.

Tolkien pisał także wiersze, ballady i poematy.