Harry Potter – fenomen na skalę światową

Trudno uwierzyć, że na świecie są jeszcze osoby, które mogłyby nie znać Harry’ego Pottera. Książki o przygodach czarodzieja w okrągłych okularach to fenomen na światową skalę. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 160 milionów kopii siedmiu części książki, a cała seria zarobiła prawie 8 miliardów dolarów.

O autorce

Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w mieście Yate w Wielkiej Brytanii. Życie pisarki nie było usłane różane. W trakcie pisania serii o Harrym Potterze zmarła jej matka, w dodatku Rowling była w trakcie rozprawy rozwodowej i wychowywała samotnie małą córkę. Autorka jeszcze w latach 90. XX wieku żyła w skrajnym ubóstwie i chorowała na depresję, a obecnie jest najbogatszą pisarką na całym świecie. Wartość rynkowa autorki to ponad miliard dolarów amerykańskich.

Odrobina historii

J.K. Rowling wpadła na pomysł stworzenia książki w 1990, czekając na pociąg do Londynu spóźniony 4 godziny. Autorka powiedziała, że pisze, odkąd skończyła 6 lat, lecz nigdy wcześniej żaden pomysł jej tak nie podekscytował, jak opowieść o małym chłopcu w okrągłych okularach i blizną na czole, który okazuje się czarodziejem.

Książki z cyklu

– „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (1997)

– „Harry Potter i Komnata Tajemnic” (1998)

– „Harry Potter i więzień Azkabanu” (1999)

– „Harry Potter i Czara Ognia” (2000)

– „Harry Potter i Zakon Feniksa” (2003)

– „Harry Potter i Książę Półkrwi” (2005)

– „Harry Potter i Insygnia Śmierci” (2007).

Zarys fabuły

Seria opowiada o przygodach Harry’ego, który jest sierotą i mieszka w domu swojego wujostwa. Pewnego lata, w swoje 11. urodziny, chłopiec dowiaduje się, że jest czarodziejem i od nowego roku szkolnego ma rozpocząć naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W pociągu poznaje Rona Weasleya i Hermionę Granger – jak się potem okazuje swoich najlepszych przyjaciół.

Głównym wątkiem książki jest walka pomiędzy Harrym a jego największym wrogiem – czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, który pragnie być nieśmiertelny i wszechpotężny. Harry’ego z Voldemortem łączy szczególna więź.

Na srebrnym ekranie

Na podstawie 7 części książki powstało 8 filmów. Produkcją zajęła się wytwórnia Warner Bros. na czele z Davidem Heymanem. Filmy powstawały w latach 2001 – 2011. W sumie było aż czterech reżyserów cyklu. Główne role zagrali Daniel Radcliffe (Harry), Emma Watson (Hermiona) i Rupert Grint (Ron). Filmowa seria znajduje się w czołówce listy „najbardziej dochodowe filmy wszech czasów” i zarobiła prawie 8 miliardów dolarów amerykańskich.

Inne książki autorki

Oprócz serii Harry Potter autorka napisała kilka innych książek dziejących się w magicznym uniwersum, między innymi:

– „Quidditch przez wieki”

– „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

– „Baśnie barda Beedle’a”.

O dalszych losach Harry’ego Pottera opowiada również sztuka teatralna pod tytułem „Harry Potter i przeklęte dziecko” wydana w 2016 roku.

Inne publikacje J.K. Rowling to „Trafny wybór” oraz cykl kryminałów z detektywem Cormoranem Strikem:

– „Wołanie kukułki”

– „Jedwabnik”

– „Żniwa zła”

– „Zabójcza biel”.