Igrzyska śmierci – kosogłos głosem rewolucji

„Igrzyska śmierci” powstały na fali popularności innych powieści młodzieżowych. Czytanie trylogii było modne i każdy nastolatek obowiązkowo musiał czytać o losach Katniss. Trzeba przyznać, że pomysł na dzieło był naprawdę przemyślany.

O autorce

Suzanne Collins urodziła się w 1962 roku w Hartford w Stanach Zjednoczonych. Zadebiutowała jako scenarzysta programów dla dzieci. Wartość rynkowa autorki to 80 milionów dolarów amerykańskich.

Odrobina historii

Autorka oparła pomysł cyklu na greckim micie o Tezeuszu i Minotaurze, w którym opisane jest, jak Ateńczycy muszą składać 7 chłopców i 7 dziewcząt królowi Krety Minosowi. Kanwą zdarzeń w książce były także pojedynki gladiatorów, których zmuszano do walki na śmierć i życie.

Książki z cyklu

– „Igrzyska śmierci” (2008)

– „W pierścieniu ognia” (2009)

– „Kosogłos” (2010).

Zarys fabuły

Akcja książki rozgrywa się w państwie Panem, podzielonym na Kapitol i 12 (dawniej 13) otaczających go dystryktów. Od 74 lat w Panem organizowane są Głodowe Igrzyska, na których każdy z dystryktów musi wystawić dwóch wylosowanych zawodników (chłopca i dziewczynę). 24 uczestników staje na arenie i zostaje zmuszonych do walki przeciwko sobie. Wygrywa tylko jedna osoba.

Bohaterami powieści są Katniss Everdeen i Peeta Mellark – trybuci wylosowani do udziału w Głodowych Igrzyskach.

Na srebrnym ekranie

W 2012 roku powstała pierwsza część filmu na podstawie książki, w którym główne role zagrali Jennifer Lawrance (Katniss) i Josh Hutcherson (Peeta). Film na całym świecie zarobił ponad 700 milionów dolarów.

Inne książki autorki

Przed wydaniem cyklu „Igrzyska śmierci” autorka napisała 5 tomów kronik o podziemnym świecie ukrytym pod Nowym Jorkiem.

Cykl „Kroniki Podziemia”:

– „Gregor i Niedokończona Przepowiednia”

– „Gregor i Przepowiednia Zagłady”

– „Gregor i klątwa Stałocieplnych”

– „Gregor i tajemne znaki”

– „Gregor i kod Pazura”.