Pięćdziesiąt twarzy Greya – dewiacje seksualne są w modzie

Kobiety na całym świecie oszalały na punkcie cyklu „Pięćdziesiąt odcieni” autorstwa E.L. James. Nie bez znaczenia jest fakt, że w filmowej adaptacji książki tytułową rolę zagrał przystojny Jamie Dornan.

O autorce

E.L. James urodziła się 7 marca 1963 roku w Londynie. Przed napisaniem „Pięćdziesięciu twarzy Greya” umieszczała swoją twórczość w Internecie. Popularność zyskała, dopiero kiedy wpadła na pomysł stworzenia powieści erotycznej. Wartość rynkowa autorki to 150 milionów dolarów.

Odrobina historii

Pisarka twierdzi, że do napisania cyklu zainspirowała ją saga „Zmierzch”.

Książki z cyklu

– „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (2011)

– „Ciemniejsza strona Greya” (2012)

– „Nowe oblicze Greya” (2012)

Zarys fabuły

Głównymi bohaterami książki są studentka Anastasia Steele (w skrócie Ana) oraz bogaty biznesmen Christian Grey. Tych dwoje spotyka się przez przypadek. Od tego momentu Christian szuka możliwości kontaktu z Aną. Wkrótce mężczyzna proponuje dziewczynie dziwny układ. Powieść opisuje stosunki sadomasochistyczne pomiędzy Anastasią i Christianem i mimo fali krytyki sprzedała się w ponad 125 milionach egzemplarzy.

Na srebrnym ekranie

Na podstawie książek powstały filmy o losach Any i Christiana. W role główne wcielili się Dakota Johnson oraz Jamie Dornan. Filmowe adaptacje książki zarobiły 1,3 miliarda dolarów.