Romans

Romans, czyli powieść romantyczna, to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. W książkach tego typu autor zazwyczaj dąży do połączenia dwojga ludzi, którzy darzą się uczuciem, ale napotykają na swojej drodze różne trudności. Najważniejsze jest odpowiednie zakończenie – powinno być optymistyczne i emocjonalnie zadowalać czytelników.

Krótka historia

Początek romansu przypisuje się XVIII i XIX-wiecznym powieściom miłosnym, które zainspirowały późniejszych pisarzy do podążania w tym kierunku. W Wielkiej Brytanii popularnością cieszyły się książki Catherine Cookson oraz Georgette Heyer, a pierwszy romans w Stanach Zjednoczonych (autorstwa Kathleen Woodiwiss) wydano w 1972 roku.

Romans zdobył największą popularność w latach 80. XX wieku, wtedy także zaszły w nim zmiany oraz podzielił się na podgatunki.

Podgatunki powieści romantycznej

Współczesna powieść romantyczna dzieli się na wiele podgatunków. Jedne z najbardziej popularnych rodzajów to:

– romans erotyczny

– romans kryminalny

– romans fantastyczny

– romans paranormalny.

Bardzo często podgatunki się ze sobą łączą, żeby zyskać dodatkowy punkt zaczepienia dla fabuły.

Nie tylko kobiety czytają romanse, wielu mężczyzn również przepada za tym gatunkiem, lecz po prostu krępuje się do tego przyznać.

Najpopularniejsze romanse ostatnich lat

Cykl „Jeździec miedziany” autorstwa Paulliny Simmons

Seria opowiada o miłości Tatiany i Aleksandra, których losy łączą się w Leningradzie na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Na drodze do szczęścia zakochanych staje wojenna rzeczywistość i trudne, przerażające czasy wielkiego głodu i strachu. Polecana wszystkim osobom, które oprócz dobrego romansu pragną dowiedzieć się czegoś o historii.

„Pamiętnik” autorstwa Nicholasa Sparksa

Prawdziwy fenomen na skalę światową, na podstawie którego powstał film pod tym samym tytułem ze śliczną Rachel McAdams i przystojnym Ryan’em Goslingiem w rolach głównych. Opowieść o burzliwym uczuciu bogatej dziewczyny z dobrego domu i biednego chłopaka z prowincji, czyli motyw stary jak świat. A jednak Nicholas Sparks był jak zwykle niezawodny i tę z pozoru błahą historię wzniósł na wyżyny. Do wyboru książka, film lub jedno i drugie, co kto lubi.

„Podarunek” autorstwa Danielle Steel

„Podarunek” to książka najczęściej wymieniana jako najlepsze dzieło Danielle Steel. Opowiada o niewinnej dziewczynie, której życie do góry nogami wywraca jedna niefortunna decyzja. Kiedy na jej drodze staje przystojny Tommy, boi się mu zaufać, zwłaszcza że składa jej niecodzienną propozycję… Jest to powieść pełna zaskakujących i bardzo trudnych decyzji, która skłania czytelników do głębokiej refleksji nad życiem.

„Błękitna dalia” autorstwa Nory Roberts

Opowieść o losach trzech kobiet doświadczonych przez los, które zmagają się z codziennością. Ważnym elementem książki jest wątek paranormalny, a mianowicie tajemnicza zjawa. Bohaterki dręczą niepokojące sny, a w ich domu pojawia się mężczyzna, który być może wszystko zmieni. Obowiązkowa pozycja na liście romansów z wątkiem parapsychologicznym.

„Kłamstwa i tajemnice” autorstwa Diany Palmer

W tej książce każdy znajdzie to, co lubi. Główny bohater Garon to agent FBI a bohaterka Grace to urocza, ale skryta dziewczyna z sąsiedztwa. W tle wielkie emocje związane ze śledztwem, którego trop prowadzi bezpośrednio do Grace. Powieść trzyma w napięciu i nie pozwala zmrużyć oka, dopóki nie przeczyta się jej do końca.