Thriller i horror przenikają się z innymi gatunkami, między innymi z fantastyką i kryminałem. Horror ma wprawić czytelnika lub widza w osłupienie i przerażenie. Ludzie lubią grozę. Z roku na rok powstaje coraz więcej książek, filmów i seriali o mrocznej i niepokojącej atmosferze. Zło pociąga i można na nim zarobić.
Krótka historia
Historia horroru sięga aż do tradycji antycznej Grecji i Rzymu – powstało wtedy bardzo dużo opowiadań o wiedźmach, duchach, wampirach i wilkołakach. W średniowieczu pisano o wilkołakach i diable. XVIII wiek stworzył nowy gatunek – horror gotycki. W wieku XIX powstało mnóstwo kultowych powieści, między innymi „Portret Doriana Graya” (Oscar Wilde), „Dzwonnik z Notre Dame” (Victor Hugo), „Frankenstein” (Mary Shelley), książki Edgara Allana Poe i wiele innych klasyków.
Wiek XX to słynny „Upiór w operze” i opowiadania powstałe na fali zbrodni seryjnego mordercy z Londynu Kuby Rozpruwacza. Wciąż popularne seanse spirytystyczne podsycały tylko niezaspokojoną wyobraźnię społeczeństwa. Na kanwie prawdziwych wydarzeń dotyczących seryjnych morderstw pisano coraz to nowsze historie.
Obecnie horror w literaturze i w kinie kwitnie.
Współcześni twórcy horroru
– Stephen King („Smętarz dla zwierzaków”, „Lśnienie”, „Miasteczko Salem”, „Podpalaczka”, „Misery”)
– Dean Koontz („Odwieczny wróg”, „Intensywność”, „Apokalipsa”, „Północ”)
– Anne Rice (cykl „Kroniki wampirów”)
– Graham Masterton (cykle: „Manitou”, „Wojownicy Nocy”, „Rook”).